Bloog Wirtualna Polska
Są 1 239 324 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Matylda Woliniewska

środa, 06 marca 2013 22:30


 Matylda Woliniewska urodziła się w Biłgoraju 14 marca 1912 roku. Studiowała historię i problemy spółdzielczości na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Wolnej Wszechnicy Polskiej. Była harcerką oraz instruktorką Przysposobienia Wojskowego Kobiet. W Centralnej Organizacji Koła Gospodyń Wiejskich pełniła funkcję instruktorki.

W czasie okupacji pracowała w Ośrodku Zdrowia i Opieki Społecznej w Warszawie na Woli gdzie prowadziła poradnie dla dzieci i młodzieży. Była członkiem konspiracyjnej organizacji PPS WRN, łączniczką i kolporterką prasy podziemnej oraz  instruktorką wyszkolenia wojskowego (w stopniu porucznika AK). Aresztowana przez Gestapo 11 listopada 1942 roku trafiła na Pawiak. W dniu 17 stycznia 1943 roku została przewieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku (KL Lublin). Tam wspierała współwięźniarki organizując wzajemną pomoc oraz życie kulturalne na przekór zamierzeniom władz obozowych. Była inicjatorką powstania „Radia Majdanek”.

„Spiritus movens całej naszej pracy kulturalnej była Mata Woliniewska. Umiała ona tyle zręcznie ile taktownie wydobyć z nas wszystkie nasze talenty i umiejętności i nakłonić nas do udziału w występach. Każdej z nas wydawało się, że pomysł i wykonanie od niej samej pochodziły. Więc miałyśmy chór, którego niezrównaną dyrygentką była Helena Konca, a podporą Gera Formanowska, Kasia Frost, Kazia Pawłowska i Janka Cyran – lwowianka. Były wśród nas deklamatorki i poetki, spikerki radiowe i reżyserki. Filarem każdego koncertu była Malina Bielicka. Były też zawodowe aktorki, bo przecież nie było zawodu, który nie byłby reprezentowany w takiej losowo wybranej społeczności.”[ Wiesława Grzegorzewska-Nowosławska. Poczucie wspólnoty. [W:] My z Majdanka. Wspomnienia byłych więźniarek pod redakcją i w opracowaniu Krystyny Tarasiewicz. Lublin 1988, s.86.]

19 kwietnia 1944 roku Matylda Woliniewska została wraz z innymi więźniarkami przewieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, a stamtąd w lipcu do obozu przy fabryce Hasag w miejscowości Schőnefeld koło Lipska (podobóz KL Buchenwald). Także i tu inicjowała działania artystyczne, które więźniarki  nazywały „koncertami”.  Jednym z utworów tego okresu jest wiersz Marii Antoniewicz pt. „Bunkierkommando”. Została wyzwolona w maju 1945 roku.

Po wojnie mieszkała w Warszawie gdzie pracowała w organizacjach oświatowych. Była m. in. współorganizatorką Społecznego Komitetu do Walki z Gruźlicą. Od 1968 roku rozpoczęła działalność społeczną w Towarzystwie im. Marii Konopnickiej gdzie przez wiele lat była wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego tego Towarzystwa.

     Odznaczona:

•             krzyżem AK,

•             Krzyżem Oficerskim,

•             Krzyżem Oświęcimskim,

•             Medalem Komisji Edukacji Narodowej,

oraz wyróżniona przez dzieci Orderem Uśmiechu i dyplomem „Przyjaciel Kalisza”.

         Matylda Woliniewska zmarła 30 grudnia 2008 r. w Warszawie. Została pochowana na warszawskich Powązkach

Poniżej tekst wiersza "Bunkierkommando" ze zbiorów Matyldy Woliniewskiej, udostępniony przez Danutę Brzosko-Mędryk.

Bunkierkommando

Bunkierkommando 2

Bunkierkommando 3

.

 


Podziel się
oceń
3
1

komentarze (25) | dodaj komentarz

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Licznik odwiedzin:  157 808  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

O mnie

Maria Ciesielska, z zawodu lekarz, z zamiłowania badacz, poszukiwacz i szperacz. Czasami tłumacz. Kontakt: maryludek@wp.pl

O moim bloogu

Bloog o zacięciu poznawczym.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 157808

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl