Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 273 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Łomazy Las Chały

środa, 26 sierpnia 2009 16:56

Łomazy, miasteczko położone w połowie drogi pomiędzy Białą Podlaską a Wisznicami, dziś w województwie lubelskim, od zawsze na Podlasiu.

Godzina  czwarta nad ranem, 17 sierpnia 1942 roku. Z niedalekich Wisznic rusza w kierunku Łomaz drugi pluton 101 batalionu policji. Podróż ciężarówkami zabiera im niespełna pół godziny. Pierwszy pluton przybywa do Łomaz z Piszczaca i Tucznej wozami konnymi. Musieli jechać całą noc.

Na miejscu oczekują ich koledzy z trzeciego plutonu, którzy stacjonowali w Łomazach od kilku tygodni. Zakwaterowani w szkole mieszczącej się w żydowskiej części miasteczka mieli okazje obserwować swoje ofiary już jakiś czas.

Dzień będzie bardzo upalny. Szczęśliwie najgorsza robota przypadnie tego dnia „czarnym" z Trawnik ale zadanie batalionu policyjnego też nie będzie łatwe, należy bowiem zapędzić wszystkich Żydów na boisko szkoły. Starzy, chorzy, dzieci - jak zwykle - maja być rozstrzeliwani na miejscu, jeśli nie będą współpracować.

Po ponad pięćdziesięciu latach, przeczytamy w książce Christophera Browninga, że tak zwana "akcja" przebiegła wyjątkowo sprawnie. Wiekszość Żydów znajdowała się po dwóch godzinach na boisku szkolnym. Zebranym kazano czekać wiele godzin aż wybrani spośród nich mężczyźni wykopią w lesie olbrzymi dół. Dla tysiąca siedmiuset osób. W tym czasie pięćdziesięciu „czarnych" z Trawnik, jadło śniadanie obficie zakrapiane wódką. Właściwie każdy miał własna butelkę z której popijał.

Po śniadaniu zarządzono wymarsz. Droga  przez las była dla wyczerpanych ludzi kolejna udręką. Do tych, którzy przewracali się, strzelano. Początkowo prowadzono po 200 do 300 osób na raz, pod koniec otoczono grupę pozostałych na placu Żydów sznurem i tak kazano im maszerować.

„Grupa poruszała się bardzo powoli. Ci, którzy byli z przodu, szli przypuszczalnie za szybko i napinali sznur, więc ci z tyłu zbijali się w grupę tak ścisłą, że nie można było zrobić kroku.(...) Niektórzy zostali zadeptani.  Żydzi, którzy upadli i pozostawali  za posuwającą się kolumną byli brutalnie popychani do przodu lub strzelano do nich. Ale nawet te pierwsze strzały nie zmieniły sytuacji i ściśnięty tłum ludzi na końcu nie potrafił się rozplątać i ruszyć do przodu. Ja chwilowo byłem bez zajęcia, więc sam albo z kilkoma kolegami, ruszyłem za Żydami, ponieważ zdałem sobie sprawę, że w ten sposób nie poczynią oni żadnego postępu w przemarszu. Kiedy nic się nie zmieniło po pierwszych starzałach, powiedziałem głośno cos takiego: „Jaki to ma sens? Wyrzucić sznur! '' Na moje polecenie cała kolumna zatrzymała się, także Hiwisi, którzy jeśli dobrze pamiętam obrócili się w moja stronę z wyrazem zdziwienia na twarzach. Jeszcze raz krzyknąłem do nich, dla lepszego efektu - byli wszyscy uzbrojeni - że pomysł ze sznurem jest bez sensu. Wyrzucić sznur.... Po tym jak krzyknąłem drugi raz, wszyscy Żydzi puścili sznur i utworzyli zwykłą kolumnę. Ja wróciłem na boisko. Zdenerwowany i poirytowany. Natychmiast wszedłem do budynku szkoły żeby wychylić sznapsa."(Anton B. HW 2700-2701, wersja angielska pochodzi z książki Ch. Browninga, tłumaczenie własne.)

Sierżanta Bentheima, który tak bohatersko rozprawił się ze sznurem oraz przeciwstawił się okrutnym Ukraińcom z Trawnik, nie było w lesie Chały podczas egzekucji. Nie zobaczył więc jak pijani Ukraińcy, byli już tak pijani, że nie mogli strzelać. Pogrążonych w alkoholowym stuporze Hiwisów, musieli na rozkaz oficera SS zastąpić policjanci 101 batalionu rezerwy.

(Tekst na podstawie książki Ch. Browninga "Ordinary Men. Reserve Police Battalion 101 and the final solution in Poland." Tłumaczenie własne.)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Miejsce pamięci - Las Chały - Łomazy

środa, 26 sierpnia 2009 16:50

Tablica pamiątkowa. Las Chały.Miejsce egzekucji.Upamiętnienie egzekucji z sierpnia1942 roku.Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Sobibór Sierpień 2009

poniedziałek, 24 sierpnia 2009 20:36

Las Sobiborski.

Widok lasu od strony "Lager 3", miejsca gdzie palone były zwłoki ofiar.


 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Tomasz Toivi Blatt pod pomnikiem Bohaterów Getta 9 Sierpnia 2009

niedziela, 16 sierpnia 2009 12:49Pod pomnikiem Bohaterów Getta miała miejsce uroczystość upamiętniająca Bojowników Getta, na którą przybyli reprezentanci różnych formacji mundurowych z Izraela. Na zdjęciu Tomasz Blatt rozmawia z przybyłymi do Warszawy żołnierzami.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

środa, 24 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  163 899  

Kalendarz

« sierpień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

O mnie

Maria Ciesielska, z zawodu lekarz, z zamiłowania badacz, poszukiwacz i szperacz. Czasami tłumacz. Kontakt: maryludek@wp.pl

O moim bloogu

Bloog o zacięciu poznawczym.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 163899

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Ale seriale